N   O   C   L   E   G    I     W     G   Ó   R   A   C   H   -   B   I   E   S   Z   C   Z   A   D   Y     T   A   T   R   Y     B   E   S   K   I   D   Y    -    K    A    R    P    A    T    Y

karpaty logo

Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)


| STRONA GŁÓWNA | KARPATY | RUMUNIA | UKRAINA | SŁOWACJA | POLSKA | WĘGRY | AUSTRIA | CZECHY
R                E                K                L                A                M                A


karpaty zdjęcie tygodnia LOSOWE ZDJĘCIE
karpaty galeria Więcej zdjęć w galerii
karpaty galeria Najnowsze zdjęcia
karpaty galeria Najczęściej oglądane
karpaty galeria Najlepiej oceniane
karpaty wstep WSTĘP
noclegi karpaty NOCLEGI NAJNOWSZE
karpaty Karpaty
karpaty galeria Galeria zdjęć
karpaty flora Fauna Karpat
karpaty flora Flora Karpat
karpaty artykuły Ciekawe artykuły
karpaty wydawnictwa Ciekawe wydawnictwa
karpaty relacje Karpackie relacje z wypraw
karpaty księgarnia Karpacka księgarnia
linki Ciekawe strony
karpaty kontakt KONTAKT
karpaty reklama REKLAMA
karpaty polska POLSKA
karpaty polskie góry Góry podział na pasma
karpaty polskie artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI POLSKA
karpaty polskie galeria Galeria
karpaty polskie mapy Mapy
polska forum Forum Bieszczady i inne
karpaty księgarnia Księgarnia - Polska
karpaty rumunia RUMUNIA
karpaty rumuńskie KARPATY RUMUŃSKIE
karpaty rumuńskie góry Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
Atrakcje na mapie Atrakcje na mapie
noclegi karpaty NOCLEGI RUMUNIA
karpaty rumuńskie galeria Galeria
mapy rumunia Mapy
rumunia forum Forum Rumuńskie
rumunia Grupa RUMUNIA na Fb
karpaty księgarnia Księgarnia - Rumunia
rumunia webcam Webcam w Rumunii
karpaty słowacja SŁOWACJA
karpaty słowackie góry Góry podział na pasma
karpaty słowackie artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI SŁOWACJA
karpaty słowackie galeria Galeria
karpaty słowackie mapy Mapy
słowacja forum Forum Słowackie
karpaty księgarnia Księgarnia - Słowacja
karpaty ukraina UKRAINA
karpaty ukraińskie Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI UKRAINA
karpaty ukraińskie galeria Galeria
Karpaty mapa Bieszczady Wschodnie Mapy
Pogoda Zakarpacie Pogoda na Zakarpaciu
Karpaty ukraińskie szlaki Nowe szlaki
rumunia forum Forum Ukraińskie
karpaty księgarnia Księgarnia - Ukraina
Numery ratunkowe HRPZ Numery ratunkowe HRPZ
zdjęcie tygodnia
Lawiny
karpaty węgry WĘGRY
karpaty węgierskie KARPATY WĘGIERSKIE
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI WĘGRY
karpaty węgierskie Góry podział na pasma
karpaty węgierskie mapy Mapy
karpaty księgarnia Księgarnia - Węgry
karpaty czechy CZECHY
karpaty czeskie Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI CZECHY
karpaty księgarnia Księgarnia - Czechy
karpaty austria AUSTRIA
karpaty austriackie KARPATY AUSTRIACKIE
karpaty artykuły Przewodnik
karpaty austria Góry podział na pasma
karpaty księgarnia Księgarnia - Austria
Nowości na forum NOWOŚCI NA FORUM
karpaty czechy FACEBOOK
karpaty współpraca WSPÓŁPRACA
karpaty
I Twój materiał może znaleźć się w portalu Karpaty.travel.pl. Masz pomysł na ciekawy artykuł, relację z wyprawy, wyjazdu czy wycieczki ? Swoimi wrażeniami możesz podzielić się na łamach naszego serwisu. Wystarczy wyslać na adres mailto:
redakcja@karpaty.travel.pl materiał, zdjęcia i oświadczenie, że Jesteś autorem a my po weryfikacji zamieścimy go w odpowiednim dziale.
karpaty reklama google REKLAMA
Karpaty aktualności POLECANE ARTYKUŁY
Karpaty aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI
Loading
Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1798 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1801 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 517 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 517 Karpaty Portal Internetowy www.karpaty.travel.pl noclegi i przewodnik

Bukowina Rumuńska: Konsekracja kościoła w Pojanie Mikuli 2011-06-20 15:28:13 CEST

W 2003 roku odszedł z parafii w Pojanie Mikuli ks. Kazimierz Kotylewicz po 35 latach pełnienia posługi kapłańskiej w polskich wioskach na Bukowinie. Odchodził zmęczony, ale zadowolony. W ciężkich czasach komunizmu zachował w kościele język polski, utrzymał parafię i polskość mieszkańców. Jego następcy, młodzi księża, o dwa pokolenia od niego młodsi, podjęli jego pracę… Ks. Mariusz Buczewski wyremontował plebanię, gdzie zainstalował centralne ogrzewanie; we wsi była to pierwsza taka instalacja… Ks. Gabrielowi Bucur'owi, który przybył do Pojany pięć lat temu (2006) pozostało wyremontować kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa. Co też uczynił. Zauważył on również, że niektórzy parafianie mają długą pięciokilometrową drogę od domu do kościoła.

Pojana Mikuli powstawała jako wieś dwu-narodowościowa, w jej górnej części wzdłuż czterech kilometrów drogi mieszkali Niemcy, potem był jednokilometrowy odcinek wspólnoty wiejskiej, a w dolnej części, również czterokilometrowej, mieszkali Polacy. Katoliccy mieszkańcy wsi postanowili wybudować w latach 1848/49 (sześć lat po powstaniu wsi) drewniany kościółek pośrodku wsi. W 1887 roku erygowano parafię w Pojanie Mikuli, której pierwszym proboszczem został ks. Józef Muszyński i którego po czterech miesiącach zastąpił ks. Andrej Zoles, pochodzący ze Słowacji. Rozpoczął on budowę murowanego kościoła, tego samego, który stoi we wsi do dziś. Budowę ukończono w 1893 roku, a kościół wyświęcił w 1897 roku biskup lwowski Józef Weber.

Zawieruchy wojenne, a szczególnie spalenie wsi w 1944 roku spowodowały wiele zmian … Niemcy, prawie wszyscy, opuścili Pojanę, pozostali spolonizowali się, a na ich miejsce w górze wsi przyszli osadnicy rumuńscy, prawosławni. Katolicka pozostała tylko dolna część wsi. Kościół dopiero w roku 1964 został odbudowany ze zniszczeń wojennych (do tej pory msze odbywały się w odbudowanej sali po dawnej karczmie żyda Duwidka, dziś już nie istniejącej).

Aby skrócić wiernym o ponad połowę drogę do kościoła (z pięciu kilometrów do dwóch), ks. Gabriel zaproponował budowę nowego kościoła w centrum wsi, niedaleko od Domu Polskiego i starej szkoły. Pomysł chwycił i rozpoczęto budowę od wmurowania kamienia węgielnego w dniu 18.06.2008 roku. Potem dzięki sponsorom i pracy „przy łopacie” kościół zaczął rosnąć… Pojawiły się fundamenty, ściany, dach... Zainstalowano witraże... Pierwszą mszę świętą odprawiono 22 grudnia 2009 roku, jeszcze wiatr hulał po wnętrzu, bo nie było wstawionych wszystkich okien. Pozostało jeszcze wykończyć wnętrze i wyposażyć wnętrze kościoła... 06.08.2010 roku kościół został oficjalnie zainaugurowany przez biskupa Aurela Percă. Przygotowywano się do wyświęcenia w październiku, ale na skutek zbliżającego się wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, przełożono na bliżej nieokreśloną, ale przyszłoroczną przyszłość... Kontynuowano prace. Przed kościołem powstał wybrukowany plac... I tak wspólnym wysiłkiem powstał nowy kościół w Pojanie Mikuli.

Pierwotnie datę konsekracji wyznaczono na 1 maja 2011 roku, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, bo pod takim wezwaniem rozpoczęto budowę kościoła. Decyzja papieża Benedykta XVI o powiększeniu pocztu wyniesionych na ołtarze osobą jego wielkiego poprzednika Jana Pawła II, spowodowała zmianę planów. Uroczystość przeniesiono na 21 maja, a kościół poświęcono Janowi Pawłowi II. Uproszono też, by celebrę odprawił ks. kard. Stanisław Dziwisz...

Przejdźmy zatem do sprawy! Przyjechałem do Pojany 20 maja, mając ze sobą jeszcze ostatnie sprzęty potrzebne ks. Gabrielowi. Krótki sen po dwudziestu dwu godzinach jazdy z Warszawy, drobne prace w kościele. Jutro uroczystość! O jedenastej!

Wszyscy się zbierają już od godziny dziesiątej. Kościół przystrojony. Na drodze wiejskiej pojawiają się samochody przyjezdnych z dalszych okolic: z Gury Humoru, Suczawy, Bukaresztu...Na dół wsi udaje się kilkunastoosobowa grupa konna. Mają oni utworzyć honorową banderię dla przywitania dostojnych gości. Tymczasem tłum gęstnieje. Trzysta..., czterysta..., sześćset... osób. Przyszła cała Pojana, Plesza, niestety niewiele osób z Nowego Sołońca, no ale oni nie za bardzo lubią się z Mikulanami, a może czekają na wizytę Kardynała w Sołońcu? Widzę osoby z Gury Humoru, Paltynosy, Bulaju, Suczawy. Brak Polaków z Kaczyki, Rudy, Seretu... Czyżby za daleka droga? Przyjeżdżają księża z okolicznych parafii: ks. Mikołaj, ks. Romuald, ks. Mariusz i wielu, wielu innych.Z boku kościoła ustawiony jest ogromny ekran, dziennikarze przeprowadzają wywiady, Radio Maryja zaczyna bezpośrednią transmisję z uroczystości. Na ekranie pojawia się zdjęcie papieża stojącego na tle gór. Czekamy. Razem ze wszystkimi czekają donatorzy kościoła, między którymi szeroką postacią wyróżnia się Hermann Schuster, urodzony w Pojanie w 1937 roku, a teraz mieszkający w Niemczech, który przybył na uroczystość z córką i stojące obok małżeństwo ze Szwajcarii.

Powoli zbliża się orszak konny, a za nim samochody wiozące gości. Wysiadają ks. kard. Stanisław Dziwisz metropolita krakowski, ks. abp. Petru Ghergel metropolita diecezji jaskiej, na terenie której znajduje się parafia w Pojanie Mikuli, i ks. bp. Auriel Percă sufragan diecezji jaskiej w towarzystwie przewodniczącego Związku Polaków w Rumunii Gerwazego Longiera. Gości wita ks. Gabriel Bucur proboszcz pojańskiej parafii. Na podwórcu kościelnym, przed kościołem robi się tłok. Księża udają się do zakrystii, gdzie przebierają się w szaty liturgiczne. Wychodzą.Rozpoczyna się uroczystość konsekracji kościoła. Biskupi zamykają krąg wieczności wokół kościoła i za sprawą Ducha Świętego oddzielają go od świeckiej przestrzeni i przekształcają w miejsce teofanii. Wchodzą do kościoła, sygnalizując, że Bóg objął we władanie to miejsce i uświęcił je swoją obecnością. W absydzie kościoła ks. Dziwisz mówi: „Od dzisiaj błogosławiony Jan Paweł II jest waszym patronem. Przez 39 lat byłem świadkiem Jego świętości. Była to wielka łaska, dlatego staram się świadczyć o Nim. Dzięki jego osobie Polska stała się znana na całym świecie. Jan Paweł II podjął gigantyczną pracę umacniania w wierze. Zachęcał nas wszystkich, byśmy >>wypływali na głębię<<. Liczył szczególnie na młodych i ich entuzjazm. A kiedy już nie mógł mówić, przemawiał cierpieniem. Odszedł do domu Ojca i tam oręduje za nami. Jestem pewien, że spogląda na nas z nieba i cieszy się tą uroczystością.”, potem prosi o odśpiewanie litanii do wszystkich świętych, następnie przystępuje do namaszczenia i okadzenia ołtarza, a biskupi jascy olejem namaszczają kościół. Można odprawić Eucharystię... Następuje kulminacja uroczystości – wnoszone są dary dla nowego kościoła. Ks. Dziwisz ofiarowuje relikwie Jana Pawła II – ampułkę z kroplą krwi; mówi też, że ornat, w którym odprawia uroczystość i kielich mszalny dziś użyty także przekazuje dla kościoła. Rodzina Najdków z Wrocławia ofiarowuje monstrancję, mieszkańcy Pilawy Dolnej koło Dzierżoniowa, dokąd po II wojnie światowej wyjechali mieszkańcy Pojany, ornat.

Odprawiana jest msza święta w nowym kościele, pierwsza po konsekracji. Od razu w trzech językach: po polsku, rumuńsku i łacinie. Chór parafialny i wierni dostosowują się do języka celebransów. Daje się wtedy prawdziwie odczuć powszechność Kościoła.Po mszy biskup Ghergel dziękuje ks. Gabrielowi za pracę i wręcza mu akt konsekracji, oraz decyzję o ustanowieniu tego kościoła kościołem parafialnym. Zauważa przy tym, że parafia posiada już trzy kościoły: farę pw. Bł. Jana Pawła II, filię pw. Najświętszego Serca Jezusa - oba w Pojanie Mikuli, oraz filię pw. Św. Anny na Pleszy. Kardynał Dziwisz wręcza akt prawdziwości relikwii JPII.

Po wyjściu z kościoła, na podwórcu młodzież i dzieci z miejscowego zespołu folklorystycznego „Mała Pojana” prezentują piosenki i tańce dla wszystkich przybyłych, a bp. Ghergel honoruje zasłużonych darczyńców i „łopaciarzy” dyplomami honorowymi. Po czym rozpoczyna się nieoficjalna część uroczystości: Miejscowe gospodynie przygotowały poczęstunek. Są sarmale (gołąbki), kiełbaski, ser, ciasta... Gospodarze częstują napojami (wino i coś mocniejszego za płotem kościoła). Miejscowa policja, która przyjechała z obowiązku, bo i tak nie miała nic do roboty, pierwsza rzuciła się do bufetu – stali najbliżej.

Dostojnych gości zaproszono na poczęstunek do Domu Polskiego. Spory baranek był już upieczony, (Daniel Koźminczuk obracał go na rożnie 6 godzin i nie był na uroczystości), stoły nakryte.Rozmawiałem później przez chwilę z ks. kardynałem, który nie krył swojego zadowolenia z pobytu w Pojanie. Wielokrotnie podkreślał, że polskość i wiarę, które mieszkańcy zachowali należy dawać innym za przykład. Sympatycznie zapowiadającą się dłuższą rozmowę przerwał sekretarz ks. kard., który przypomniał o zwiedzaniu woronieckiego klasztoru i o zbliżających się odwiedzinach w bazylice kaczyckiej i o mszy wieczornej w Nowym Sołońcu.

Większość przyjezdnych wyjechała po poczęstunku. Niech żałują, bo wieczorem ksiądz Gabriel zorganizował zabawę w Domu Polskim. Jak mówili wtajemniczeni „kniez dal sto oka wina” (ksiądz postawił 100 litrów wina), oczekując, że zabawa będzie huczna. I taka była. Ludzie się rozeszli do domów jak już dniało.

Parę godzin snu i sprzątanie, bo o jedenastej, tak jak każdej niedzieli msza. Życie toczy się jak dawniej i tylko jest nowy kościół we wsi...

PS. Niestrudzony ks. Gabriel zabrał się już do remontu kościoła na Pleszy...
PSS. www.poianamicului.ro – tu przedstawione jest życie parafii i nie tylko.

Wojciech Krysiński
Foto: Artur Grzybowski i Kazimierz Longier

skomentuj komentarze: 0 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.karpaty.travel.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Karpacki Serwis Informacyjny - 2009 - 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Karpaty.travel.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Karpaty.travel.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

karpaty pogoda POGODA RO
karpaty pogoda POGODA UA
karpaty pogoda POGODA PL
karpaty pogoda POGODA SK
karpaty pogoda POGODA CZ H A
karpaty nowości POLECAMY
W Górach Jest Wszystko co Kocham - sklep

Baza miejsc noclegowych
Tu znajdziecie miejsca noclegowe w różnych zakątkach Karpat. Baza ofert będzie sukcesywnie powiększana.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach rumuńskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach rumuńskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Flora Karpat
Dział w naszych galeriach poświęcony karpackiej florze. Znajdziecie tutaj zarówno ciekawe gatunki jak i te bardziej pospolite, występujące w Karpatach.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach ukraińskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach ukraińskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Karpackie wydawnictwa
Szukasz mapy, przewodnika czy albumu ? W tym dziale znajdziesz recenzje nowych, jak i tych będących na półkach wydawnictw karpackich.
[więcej ...]

Co rośnie w Karpatach?
Artykuły opisujące karpacką florę. Od mchów poprzez porosty, kwiaty po drzewa.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach polskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach polskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Osobliwości Karpat
Galerie zdjęć pokazujące ciekawe miejsca w Karpatach. Zamki, skanseny, cerkwie, rezerwaty - najciekawsze przedstawiamy w tym dziale.
[więcej ...]

Najwyżej oceniane
Najlepiej oceniane zdjęcia w naszych galeriach. Fotografie, które zdobyły najwięcej gwiazdek od naszych gości głosujących w galeriach.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach słowackich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach słowackich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

karpaty nowość NOWOŚĆ

Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP


karpaty banery PROMOWANE OFERTY
noclegi Rimetea
Hotel Ewka
karpaty księgarnia KSIĘGARNIA
Losowa oferta karpacka Bezdroży
Promocja dnia wydawnictwa Bezdroża
Losowa oferta Bezdroży
Losowa oferta promocyjnej Bezdroży

Wydawnictwo Libra

Góry Wołają Góry wołają
Reprint wydanego w 1939 r. albumu fotograficznego wędrówki z obiektywem po polskich górach od Olzy po rzekę Czeremosz.76,00 zł


karpaty polecamy NASZE SERWISY
Bieszczadzki Portal Internetowy
Bieszczadzki Baza Noclegowa
Soliński Portal Internetowy
Spala
Poleski Portal Internetowy
Karpaty imprezy POLECAMY
apuseniexperience
festivalul-transalpin
Wydawnictwo Ruthenus
Bieszczay biegówki
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Bałkany Balkany.Travel.pl
Green Mountain Holidays Green Mountain Holidays
rumunia.net.travel.pl Rumuńskie wyprawy
Towarzystwo Karpackie Towarzystwo Karpackie
Skarby Podkarpackie Skarby Podkarpackie
Carpati org Carpati.org
TOnZ - O. Bieszczadzki TOnZ - O. Bieszczadzki
[więcej ...]
Reklama google REKLAMA
Karpaty aktualności POGODA W KARPATACH wpisz interesującą cię miejscowość, pasmo górski lub szczyt.


ViewWeather.com - World weather forecast | Carpathian Mountains

.: PARTNERZY :.

Tatrzański Park Narodowy Babiogórski Park Narodowy Pieniński Park Narodowy Magurski Park Narodowy Gorczański Park Narodowy Kurier Galicyjski


statystyka