N   O   C   L   E   G    I     W     G   Ó   R   A   C   H   -   B   I   E   S   Z   C   Z   A   D   Y     T   A   T   R   Y     B   E   S   K   I   D   Y    -    K    A    R    P    A    T    Y

karpaty logo

Kliknij + i poleć naszą stronę dziękujemy :-) ;)


| STRONA GŁÓWNA | KARPATY | RUMUNIA | UKRAINA | SŁOWACJA | POLSKA | WĘGRY | AUSTRIA | CZECHY
R                E                K                L                A                M                A


karpaty zdjęcie tygodnia LOSOWE ZDJĘCIE
karpaty galeria Więcej zdjęć w galerii
karpaty galeria Najnowsze zdjęcia
karpaty galeria Najczęściej oglądane
karpaty galeria Najlepiej oceniane
karpaty wstep WSTĘP
noclegi karpaty NOCLEGI NAJNOWSZE
karpaty Karpaty
karpaty galeria Galeria zdjęć
karpaty flora Fauna Karpat
karpaty flora Flora Karpat
karpaty artykuły Ciekawe artykuły
karpaty wydawnictwa Ciekawe wydawnictwa
karpaty relacje Karpackie relacje z wypraw
karpaty księgarnia Karpacka księgarnia
linki Ciekawe strony
karpaty kontakt KONTAKT
karpaty reklama REKLAMA
karpaty polska POLSKA
karpaty polskie góry Góry podział na pasma
karpaty polskie artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI POLSKA
karpaty polskie galeria Galeria
karpaty polskie mapy Mapy
polska forum Forum Bieszczady i inne
karpaty księgarnia Księgarnia - Polska
karpaty rumunia RUMUNIA
karpaty rumuńskie KARPATY RUMUŃSKIE
karpaty rumuńskie góry Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
Atrakcje na mapie Atrakcje na mapie
noclegi karpaty NOCLEGI RUMUNIA
karpaty rumuńskie galeria Galeria
mapy rumunia Mapy
rumunia forum Forum Rumuńskie
rumunia Grupa RUMUNIA na Fb
karpaty księgarnia Księgarnia - Rumunia
rumunia webcam Webcam w Rumunii
karpaty słowacja SŁOWACJA
karpaty słowackie góry Góry podział na pasma
karpaty słowackie artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI SŁOWACJA
karpaty słowackie galeria Galeria
karpaty słowackie mapy Mapy
słowacja forum Forum Słowackie
karpaty księgarnia Księgarnia - Słowacja
karpaty ukraina UKRAINA
karpaty ukraińskie Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI UKRAINA
karpaty ukraińskie galeria Galeria
Karpaty mapa Bieszczady Wschodnie Mapy
Pogoda Zakarpacie Pogoda na Zakarpaciu
Karpaty ukraińskie szlaki Nowe szlaki
rumunia forum Forum Ukraińskie
karpaty księgarnia Księgarnia - Ukraina
Numery ratunkowe HRPZ Numery ratunkowe HRPZ
zdjęcie tygodnia
Lawiny
karpaty węgry WĘGRY
karpaty węgierskie KARPATY WĘGIERSKIE
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI WĘGRY
karpaty węgierskie Góry podział na pasma
karpaty węgierskie mapy Mapy
karpaty księgarnia Księgarnia - Węgry
karpaty czechy CZECHY
karpaty czeskie Góry podział na pasma
karpaty artykuły Przewodnik
noclegi karpaty NOCLEGI CZECHY
karpaty księgarnia Księgarnia - Czechy
karpaty austria AUSTRIA
karpaty austriackie KARPATY AUSTRIACKIE
karpaty artykuły Przewodnik
karpaty austria Góry podział na pasma
karpaty księgarnia Księgarnia - Austria
Nowości na forum NOWOŚCI NA FORUM
karpaty czechy FACEBOOK
karpaty współpraca WSPÓŁPRACA
karpaty
I Twój materiał może znaleźć się w portalu Karpaty.travel.pl. Masz pomysł na ciekawy artykuł, relację z wyprawy, wyjazdu czy wycieczki ? Swoimi wrażeniami możesz podzielić się na łamach naszego serwisu. Wystarczy wyslać na adres mailto:
redakcja@karpaty.travel.pl materiał, zdjęcia i oświadczenie, że Jesteś autorem a my po weryfikacji zamieścimy go w odpowiednim dziale.
karpaty reklama google REKLAMA
Karpaty aktualności POLECANE ARTYKUŁY
Karpaty aktualności ARTYKUŁY I AKTUALNOŚCI
Loading
Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1798 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1801 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 517 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 517 Karpaty Portal Internetowy www.karpaty.travel.pl noclegi i przewodnik

Wzdłuż rumuńskiej granicy na Bukowinie - Putyła 2010-03-02 09:31:45 CET

Po piętach pogranicznikom

Najbardziej zalesiony powiat Ziemi Czerniowieckiej powinien (w teorii) być najbardziej bogaty, z odpowiednim dużym centrum. Tak naprawdę jednak, spośród innych dużych wsi, położonych wzdłuż rzeki Putyłki, wyróżnia Putyłę to, że ma duży stadion, szumny bazar i tradycyjnie nijaką, z punktu widzenia architektury, budowlę Administracji Powiatowej.

Dwórek w którym się urodził Jurij Fedkowicz

Jeśli mówić o Putyle w kategoriach, na przykład, Ziemi Kijowskiej, to na tym tle jest ona po prostu dużą wsią. Jednak, Bukowina dlatego jest najmniejszym obwodem Ukrainy, żeby miała najmniejsze, ale bardzo sympatyczne i przytulne miasta powiatowe. Gdyby nie targowisko w samym centrum, Putyłę można by uznać za kurort. Najważniejsze atrakcje Putyły – to Jurij Fedkowycz i święto „Watra połonińska”. Wejścia do dworku-muzeum huculskiego pisarza-demokraty warto szukać za samochodami ciężarowymi, które przyjechały z kramem na sąsiedni targ. Muzeum nie jest czynne w poniedziałki, a przerwa obiadowa trwa od 13.00 do 14.00. Jednak, zdarza się, że w dniach i godzinach pracy nie ma tu nikogo. To jednak nie może już być nowością dla tych, którzy przyjechali przez wiele wsi z Czerniowiec. Jeśli się nie uda i nie dostaną się Państwo do wnętrza drewnianego domu, nie szkodzi. Może Państwu zrobi dobrze, gdy się dowiecie, że nie jest to oryginalny dom Fedkowicza, w którym urodził się on 8 sierpnia 1834 roku. Jest to, mówiąc językiem historii architektury, budowla nowoczesna, postawiona w latach 70. ub. Wieku w miejscu dworku Fedkowiczów-Gordyńskich. Niestety, dom rodzinny pisarza uległ spaleniu w 1940 roku. Po epoce Fedkowicza pozostała cerkiew Mikołajewska, stojąca dwa kroki dalej od muzeum. W każdym bądź razie, nikt nie będzie stał Państwu na przeszkodzie, gdy zechcecie usiąść obok trzymetrowego pisarza z brązu, stojącego przy Administracji Powiatowej. Nie wiadomo, dlaczego autor rzeźby „udzielił” najsłynniejszemu mieszkańcowi Putyły właśnie tak słusznego wzrostu. Fotografie „w objęciach” Fedkowicza wychodzą śmieszne, dlatego też zdarza się, że przed pomnikiem stoi kolejka. Szczególnie długa jest ona w ostatnią niedzielę maja, kiedy do Putyły przyjeżdża trzykrotnie więcej osób, niż w niej mieszka. W tym roku na miejscowym stadionie jest święto – pastuchowie są żegnani przed rozejściem się na okres letni na połoniny górskie.

Na przełęczy Płoskowskiej

Na „Watrę połonińską” przyjeżdżają tysiące gości, aby spróbować prawdziwych potraw huculskich: banuszu, serów, żytnicy, wurdy i guślinki. Można także nabyć coś bardziej trwałego: rzeźbione rachwy, bakłażki, baryłki, butelki i talerze. Oczywiście, można potańczyć z huculskim toporkiem wokoło ogromnej watry, zanim podchmieleni pastuchowie sznureczkiem opuszczą Putyłę.

Za Putyłą, aż do granicy rumuńskiej, wsie ciągną się niemal bez przerwy. Pierwsza z nich – to Serhij. Tu również jest muzeum z pomnikiem, tym razem poświęcone Łukjanowi Kobyłyci. Co prawda pierwszy poseł ze wsi do Parlamentu Wiedeńskiego urodził się nie w Sergiju, a na chutorze Krasny Dół, który jednak leży wysoko w górach i samochodem osobowym ciężko jest tam się dostać. Postanowiono więc utworzyć muzeum na szlaku, gdzie od czasu do czasu można spotkać turystów. Opowiadają tu także o innym działaczu politycznym, który mieszkał w Serhiju – Omelanie Popowiczu. W roku 1918 wybrano go na prezydenta Bukowiny, jednak nie było mu, absolwentowi szkoły w Serhiju, sądzone piastować tej godności długo. W Serhiju jest bardzo ładny nowy dom drewniany, który zdarzyło mi się uznać za hotel. Kiedy wszedłem, aby się dopytać o ceny, okazało się, że jest to leśnictwo. Leśniczy mimochodem zauważył, że fotografowanie „obiektów strategicznych” jest zabronione, po czym dodał z uśmiechem „wam, dziennikarzom, można wszystko”. Cóż, bardzo dobrze. Tym bardziej, że niedaleko granica i w razie czego legitymacja dziennikarska może się przydać.

Cerkiew pw. św. Illi w Szepcie

Można to uznać za rzecz dziwną, ale w czasach sowieckich ludzie nie byli puszczani dalej, niż Berehomet na Wyżnicy. Mogli się dostać dalej tylko ci, którzy mieli miejscowe zameldowanie.

Wobec powyższego, w powiecie putylskim w zasadzie nie istniała żadna turystyka. Teraz, żeby móc tu podróżować, trzeba mieć dowód osobisty czy paszport (dot. obcokrajowców), bo kontrola nadal istnieje. O tym po raz pierwszy przekonałem się na Przełęczy Płoskiwskiej (971 metrów) za wsią Płoska. Przed spotkaniem ze stróżami prawa ujrzałem nadzwyczaj piękną cerkiew z trzech zrębów (opodal znaleziono skarb – monety rzymskie). Ogólnie biorąc, przełęcze zawsze są malownicze, a tu w dodatku była taka wspaniała ozdoba. Nawiasem mówiąc, prawo kontroli dokumentów ma nie tylko żołnierz straży granicznej czy milicjant, ale nawet miejscowy mieszkaniec. Proszę się nie sprzeczać i nie denerwować, gdy jakiś miejscowy gazda poprosi Państwa o okazanie dokumentu tożsamości.

Dziesięć metrów od Rumunii

Z przełęczy Płoskiwskiej widać Selatyn. Ta wieś wyróżnia się spośród innych miejscowości powiatu Putyła dzięki dwóm rzeczom. Po pierwsze, stoi tu najstarsza na tych terenach cerkiew, wybudowana w 1603 roku pod wezwaniem Narodzenia NMP. Po drugie, Selatyn jest uważany za najbardziej „burzliwą” wieś. W 1948 roku burza trwała bez przerwy 37 godzin, a „sezon burzowy” trwa tu przez 45 dni w ciągu roku. Selatyn wydał mi się nawet większy, niż Putyła. Nie ma w tym nic dziwnego – ta wieś jest dwieście lat starsza od centrum powiatowego. Piętrowych i dwupiętrowych domów, wybudowanych z cegły, nie jest tu mniej. W centrum wsi, na rozdrożu, zawsze jest wielu ludzi. Czekają oni na samochody, które by odwiozły ich dalej, w góry, tam, gdzie autobus już nie dojedzie. Chciałem się dostać do wsi Szept, by zobaczyć cerkiew p.w. św. Eliasza, wybudowaną w roku 1898. Babcia, którą zabrałem do samochodu, żeby podwieźć do wsi, opowiadała, że jest tam jeden kapłan, który obsługuje pięć wsi i jeszcze więcej chutorów. Nie byłem więc zaskoczony, kiedy dojechawszy do Szeptu nie zastałem go w domu. Natomiast zobaczyłem, jak górale przewożą we wozach pod sianem owce na sprzedaż – tylko głowy sterczą. Stoją tam porzucone budki przygraniczne i otwarte szlabany z napisem: „Stój!”. Droga wiedzie obok drutu kolczastego, za którym – rzeka Suszawa i Rumunia, a także, niestety, duże obszary wyciętego lasu. Dalej, za wsią Szept są kolejne interesujące zjawiska – wielki wodospad Huk Suczawski, grzbiet górski Jarowiec z najwyższym punktem Bukowiny o tej samej nazwie (1574 metry). Nie wiadomo, dlaczego jest nazywana Popem Iwanem – proszę nie mylić z górą na Ziemi Stanisławowskiej, z ruinami obserwatorium. Jest tu też bardzo stara grobla drewniana obok najbardziej oddalonej wsi Sarata, nazywana klauzą. Wreszcie – porzucona radiolokacyjna stacja wojskowa (nazwa ludowa – Kopuły) o ogromnych białych kopułach. Za sowietów z tych kopuł obserwowano loty „wrogich samolotów krajów NATO”.

Na przełęczy Szurdyn

Żeby móc zobaczyć to wszystko, trzeba podróżować latem, w jeepie, mieć namiot i dużo jedzenia, ponieważ te miejsca są dość bezludne. Poza tym, przed wyruszeniem w podróż po najbardziej południowych terenach Bukowiny, trzeba się zarejestrować w komendanturze w Selatynie.

Tymczasem, wróciłem z Szeptu do Selatyna, a stamtąd – mijając najstarszą w powiecie Putyła cerkiew – do wsi Ruska. To wszystko jest położone w linii równoległej do granicy państwowej z Rumunią. W Ruskiej zatrzymała mnie drogówka, wymagając, oprócz dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy – ubezpieczenia samochodu. Najpierw byłem zaskoczony, ale zobaczyłem ostrzeżenie: „Kierowco! Uważaj! Dalej masz 22 kilometry skomplikowanej trasy. Dozwolona prędkość – nie więcej, niż 30 km/godz.!”. Zrozumiałem, że ubezpieczenie na pewno nie zaszkodzi. Droga tu nie jest asfaltowa, ale bita, dobrej jakości. Jakieś pięć-sześć kilometrów dalej od Ruskiej zaczyna się prawdziwa serpentyna, która wymaga od kierowcy wielkiego skupienia i uwagi. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu w sierpniu odbywają się tu mistrzostwa Ukrainy – wyścigi samochodowe. To przełęcz Szurdyn. Tu także jest posterunek Straży Granicznej, czynny. Obok niego – rozciąga się kolejny nadzwyczajny krajobraz. Warto się zatrzymać, odpocząć przed dalszą drogą, porozmawiać z pogranicznikami, którzy są gościnni. Nawiasem mówiąc, dwa lata temu opodal przełęczy, na górze Megura, został otwarty hotel „Arka”. Położony jest w najwyższym punkcie gór. Budowle hotelu mają kształt półokrągły i z daleka wyglądają bardzo oryginalnie. Jedyna niewygoda – do hotelu nie można podjechać samochodem. Trzeba go zostawić we wsi Dołyszni Szept. W Dołysznim Szepcie droga się zmienia, czyli z bitej zamienia się w asfaltową. Gdzieś tu, opodal wsi, biegnie kolej wąskotorowa, powiadają, że jeszcze austriacka. Aż do lat 60. ubiegłego wieku wożono nią drewno. Dalej – wieś Łopuszna i znany już Beregomet, gdzie można się zatrzymać i posilić się przed odwiedzinami następnego powiatu – Storożyniec.

tekst i zdjęcia Dmytro Antoniuk
Materiał udostępniony przez KURIER GALICYJSKI


Wyświetl większą mapę

skomentuj komentarze: 1 | wyslij znajomemu |

Wszystkie zdjęcia na stronie "www.karpaty.travel.pl" chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek wykorzystanie ich do celów komercyjnych, zamieszczanie na innych stronach internetowych, przedruk lub inne formy powielania, wymagają zgody redakcji. © Karpacki Serwis Informacyjny - 2009 - 2010. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i na forum. Są one prywatnymi komentarzami i opiniami użytkowników.

Serwis Karpaty.travel.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu Karpaty.travel.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

karpaty pogoda POGODA RO
karpaty pogoda POGODA UA
karpaty pogoda POGODA PL
karpaty pogoda POGODA SK
karpaty pogoda POGODA CZ H A
karpaty nowości POLECAMY
W Górach Jest Wszystko co Kocham - sklep

Baza miejsc noclegowych
Tu znajdziecie miejsca noclegowe w różnych zakątkach Karpat. Baza ofert będzie sukcesywnie powiększana.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach rumuńskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach rumuńskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Flora Karpat
Dział w naszych galeriach poświęcony karpackiej florze. Znajdziecie tutaj zarówno ciekawe gatunki jak i te bardziej pospolite, występujące w Karpatach.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach ukraińskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach ukraińskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Karpackie wydawnictwa
Szukasz mapy, przewodnika czy albumu ? W tym dziale znajdziesz recenzje nowych, jak i tych będących na półkach wydawnictw karpackich.
[więcej ...]

Co rośnie w Karpatach?
Artykuły opisujące karpacką florę. Od mchów poprzez porosty, kwiaty po drzewa.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach polskich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach polskich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

Osobliwości Karpat
Galerie zdjęć pokazujące ciekawe miejsca w Karpatach. Zamki, skanseny, cerkwie, rezerwaty - najciekawsze przedstawiamy w tym dziale.
[więcej ...]

Najwyżej oceniane
Najlepiej oceniane zdjęcia w naszych galeriach. Fotografie, które zdobyły najwięcej gwiazdek od naszych gości głosujących w galeriach.
[więcej ...]

Ciekawe miejsca w Karpatach słowackich
Znajdziecie tutaj opisy najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w Karpatach słowackich. Listę tych miejsc podzieliliśmy na poszczególne pasma górskie lub regiony.
[więcej ...]

karpaty nowość NOWOŚĆ

Wersja online
ZOBACZ

Wersja papierowa
KUP


karpaty banery PROMOWANE OFERTY
noclegi Rimetea
Hotel Ewka
karpaty księgarnia KSIĘGARNIA
Losowa oferta karpacka Bezdroży
Promocja dnia wydawnictwa Bezdroża
Losowa oferta Bezdroży
Losowa oferta promocyjnej Bezdroży

Wydawnictwo Libra

Góry Wołają Góry wołają
Reprint wydanego w 1939 r. albumu fotograficznego wędrówki z obiektywem po polskich górach od Olzy po rzekę Czeremosz.76,00 zł


karpaty polecamy NASZE SERWISY
Bieszczadzki Portal Internetowy
Bieszczadzki Baza Noclegowa
Soliński Portal Internetowy
Spala
Poleski Portal Internetowy
Karpaty imprezy POLECAMY
apuseniexperience
festivalul-transalpin
Wydawnictwo Ruthenus
Bieszczay biegówki
Przydatne linki PRZYDATNE LINKI
Bałkany Balkany.Travel.pl
Green Mountain Holidays Green Mountain Holidays
rumunia.net.travel.pl Rumuńskie wyprawy
Towarzystwo Karpackie Towarzystwo Karpackie
Skarby Podkarpackie Skarby Podkarpackie
Carpati org Carpati.org
TOnZ - O. Bieszczadzki TOnZ - O. Bieszczadzki
[więcej ...]
Reklama google REKLAMA
Karpaty aktualności POGODA W KARPATACH wpisz interesującą cię miejscowość, pasmo górski lub szczyt.


ViewWeather.com - World weather forecast | Carpathian Mountains

.: PARTNERZY :.

Tatrzański Park Narodowy Babiogórski Park Narodowy Pieniński Park Narodowy Magurski Park Narodowy Gorczański Park Narodowy Kurier Galicyjski


statystyka