Karpaty Słowackie: Słowacki Raj (Slovenský Raj) :: 2013-07-02 08:24:26 CEST :: posted by irasj

Niewielki skrawek Rudaw Słowackich wciśnięty pomiędzy krystaliczne bloki Rudaw Spiskich i wschodniej części Niżnych Tatr ochrzczono romantycznym mianem Słowackiego Raju (inna nazwa spotykana zwłaszcza w starszej literaturze to Góry Straceńskie).

Przełom Horonádu

Na północy powoli podnosi się Słowacki Raj ze spiskich kotlin, niedaleko od swych granic przecięty jest mniej więcej równoległym do obrzeży, głęboką na kilkaset metrów doliną Horonádu - rzeka w wielu miejscach zajmuje całą szerokość jaru, szlaki uprzystępniają system zabezpieczeń: łańcuchów i stalowych podestów (stupačky) przytwierdzonych do litej skały.

Przełom Horonádu

Na południe od przełomu Horonádu wznosi się masyw Kláątoriska - węzeł turystyczny w miejscu dawnego klasztoru kartuzów, z którego zachowały się tylko szczątkowe ruiny. Południowe i zachodnie stoki masywu rozcina sieć dolin, z których najpiękniejsze to Suchá Belá z licznymi wodospadami, Kysel z potężnym Obrovskim vodopádem i położona bardziej na południu Sokolia dolina zamknięta pionową skałą, z której spada w kilku stopniach 80-metrowej wysokości Závojovy vodopád, największy w całym paśmie.

Kláątorisko

Środkową część Słowackiego Raju tworzą płaskie stoliwa Glacu i Geravy z wybijającym się wierzchołkiem Havraniej skały (świetny punkt widokowy), ograniczone głębokimi dolinami, z których na uwagę zasługuje wcinające się od zachodu Piecky i Vel'ký Sokol.

Suchá Belá

Południową część przecina głęboki krasowy kanion Hnilca. Znajduje się tu tylko jedna ciekawa dolina - niewielka Zejmarská roklína, ozdobą okolicy i główną atrakcją jest natomiast unikatowa Dobszyńska Jaskinia Lodowa (Dobąinska l'adová jaskyňa), wypełniona miniaturowym podziemnym lodowcem. Tutaj znajduje się również malownicze jezioro Palcmanská Maąa i leżąca nad nim rekreacyjna wieś Dedinky.

Suchá Belá

Tekst udostępniony przez: Wydawnictwo Bezdroża

Więcej można przeczytać:


Wyświetl większą mapę

Comments
No comments have been made yet.

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Characters Left
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.