Kąpieliska lecznicze w Górach Bodoc - Balavanyos :: 2013-06-09 07:37:18 CEST :: posted by irasj

O tym, że Góry Bodoc są pochodzenia wulkanicznego świadczą miejsca, które już kiedyś opisywaliśmy takie jak Jeziorko Świętej Anny, czy pobliskie torfowisko wysokie. Zarówno jeziorko jak i torfowisko powstały w dawnych kraterach wulkanicznych. Innymi wulkanicznymi atrakcjami są licznie występujące tu wody lecznicze, o różnorakich właściwościach, wykorzystywane do kąpieli leczniczych. Zjawiska te najbardziej aktywne są w okolicy Balavanyos. Wyziewy oparów i gazów wskazują na koniec aktywności wulkanicznej. Możemy rozróżnić trzy kategorie gazów wulkanicznych: mofety, fumarole i solfatary.

Mofety to przede wszystkim uwalnianie dwutlenku węgla w niskich temperaturach. Jednak poza dwutlenkiem węgla, który występuje w 97-98%, uwalniają się również inne gazy: H2S, N2, CO, H2 i CH4, oraz w śladowych ilościach gazy szlachetne He, Rn, Ar. Na obecność mofet wskazują martwe rośliny oraz zapach zepsutego jajka, który pochodzi od siarkowodoru. Mieszkańcy tych okolic nadali wyziewom tych suchych gazów nazwę gwizdka lub trzasku.

Solfatary są wynikiem wybuchów pary i siarki. Swoistość solfatarom nadaje obecność substancji zawierających siarkę. Ich temperatura może dojść do 200°C. Nazwa tego zjawiska pochodzi od krateru wulkanu „Solfatara” znajdującego się niedaleko Neapolu, gdzie ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1198, i od tego czasu wydobywają się wyziewy pary wodnej oraz siarkowodoru o temperaturze 130-165°C.

Fumarola jest emanacją gazów mieszanych, które uwalniają się między lub po aktywności wulkanicznej. Emanacja to para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz siarkowodór o temperaturze między 100-200°C. Wybuchy kwasu bromowego należą również do tej kategorii.

Wydzielanie się siarkowodoru, który dostaje się do wody, zabarwia ją na kolor mętno-biały. Wody siarczkowe są polecane szczególnie osobom z problemami z reumatyzmem, z chorobami aparatu ruchu, chorobami narządów rozrodczych, jak również chorobami układu nerwowego czy serca. Są stosowane jako kuracja, która ma działanie lecznicze w chorobach żołądka, jelit oraz pęcherza żółciowego.

Dowiedziono, że korzystanie z mofet, pod nadzorem lekarza ma działanie lecznicze nie tylko w przypadku reumatyzmu, ale również leczy zbyt wysokie ciśnienie tętnicze oraz choroby serca. To czy woda mineralna ma lub nie działanie lecznicze nie może być potwierdzone przy użyciu pomiarów fizyczno-chemiczych, ale jest potrzebne potwierdzenie tego przez lekarza. Tak więc, przez wody o właściwościach leczniczych rozumiemy wody mineralne mające działanie uzdrawiające.

Wyziewy gazów są bardzo silne i częste na całym obszarze regionów Puturosu oraz Balvanyos. Wody mineralne o właściwościach terapeutycznych znajdują się przede wszystkim w potokach Zsombor, Budos i Balvanyos. Ich źródła należą do kategorii źródeł wód alkalicznych, wapiennych, żelazistych, nasyconych dwutlenkiem węgla oraz siarkowodorowych.

Emanacje, które zawierają wolny kwas siarkowy (witriol) o odczynie 1,5 pH występują wzdłuż południowo-wschodniego zbocza góry Puturosu. Przy głównej drodze, w odległości 22,4 km – widać znak czerwonego trójkąta – dojeżdżamy do kąpielisk leczniczych. Jadąc dalej można zatrzymać się przy zbiornikach wodnych w których dowiedziono obecności wolnego kwasu siarkowego. Przy końcu leśnej drogi prowadzącej do Hotelu Best Western Balavanyos, przy ostatnim zakręcie można zobaczyć dwa zlewiska zawierające ałun, zwane „Baile Timsos”. Dolina ta jest zwana przez miejscowych Doliną Śmierci.

Więcej o Górach Bodoc:
Góry Bodoc
W kraterze wulkanu – Jezioro św. Anny
Baile Tusnad

Tłumaczenie: M. Paczkowska
Opracowanie: I. Jóźwik
Foto: I. Jóźwik, A. Król


Wyświetl większą mapę

Drodzy czytelnicy, informacje zawarte w naszych artykułach bardzo często pochodzą z różnych źródeł w internecie i mogą być nie dokońca rzetelne. W przypadku zauważenia błędów, lub uzupełnienia informacji prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@karpaty.travel.pl

Comments
hillarydavidson :: 2017-10-09 08:14:39 CEST :: ip: logged
Exquisitely professional thoughts. I merely hit upon this web site and desired to enunciate that I’ve definitely delighted in reckoning [ur=http://www.dissertationwritinguk.co.ukl=http://www.url.com]dissertation writing help[/url] your blog articles or blog posts. Rest assured I’ll subsist pledging to your RSS and I wish you write-up  after much more shortl
janywatson :: 2017-07-07 10:06:13 CEST :: ip: logged
One normal thing which is basic most in the general population of each era is that each new era sees itself as more advances and  University Essay | Essay Helper UK sensible and coherent and tolerant than their old era. You can discover which I some assistance with using in my school days for the readiness of

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Characters Left
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.