Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1798 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 1801 Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /usr/home/irasstrony3/domains/karpaty.travel.pl/public_html/nw/upload/functions.php on line 517
Długo oczekiwana mapa Użańskiego Parku Narodowego – JUŻ W SPRZEDAŻY! :: 2011-06-28 18:52:58 CEST :: posted by irasj

Po wielu latach oczekiwań udało nam się wydać mapę, bardzo ciekawej części Bieszczadów Wschodnich, a dokładnie okolic przełęczy Użockiej, czyli rejonu przygranicznego Polski, Słowacji i Ukrainy. Jeszcze kilka lat temu poruszanie się w tym rejonie było niemożliwe, a wręcz zabronione z uwagi na strefę przygraniczną, tak więc autorzy dotychczasowych map nie mieli możliwości wprowadzania jakichkolwiek aktualizacji.. Bazowali głównie na starych mapach wojskowych, bądź też na niezbyt dokładnych radzieckich mapach z lat 70 i 80. Dzięki wprowadzeniu znaczących zmian w przepisach dotyczących ukraińskiej strefy przygranicznej, aktualnie możliwe jest poruszanie się po przedstawionym rejonie, lecz po wcześniejszym zgłoszeniu się do posterunku Straży Granicznej. Udostępnienie tego obszaru pozwala poznać niezwykle ciekawe i malownicze tereny. W okresie, gdy tereny te były niedostępne dla turystów, przebieg dróg, ścieżek i ogólnie całe otoczenie znacznie się zmieniło i stare mapy były całkowicie nieaktualne..

Fragment i okładki nowej mapy

Duże zmiany, które powstały na przestrzeni sześćdziesięciu lat, zauważyć można również w nazwach, tak więc wszelkie niejasności konsultowane były z leśnikami, ratownikami górskimi, lecz głównie z mieszkańcami. Na mapie naniesione zostało aktualnie używane nazewnictwo, gdyż posługiwanie się starymi, przedwojennymi określeniami często bywa niewygodne, bądź mylące. Obszar mapy obejmuje tereny pomiędzy Krzmieńcem (1221 m n.p.m.) na zachodzie, a pasmem Pikuja i Ostrej Hory na wschodzie. Na północy sięga, aż po Sokolniki Górskie, położone w dolinie Sanu, zaś na południu obejmuje pasmo Jawornika, obszar narciarski Wyszka – Kraszyn oraz Luciańską Holicę.

Fragment nowej mapy

Mapa została wydana jako podsumowanie przeprowadzonego, na terenie Użańskiego Parku Narodowego, znakowania szlaków. W latach 2010 – 2011 wyznakowano 93 kilometry tras turystycznych, zaś dokładny ich przebieg oraz opisy znajdziemy w artykułach: www.karpaty.travel.plwww.karpatywschodnie.pl

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Czeskiego Forum, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie działalności istniejących oraz powstawania nowych, wspólnych inicjatyw wśród społeczeństw obywatelskich obydwu państw.

Mapka, przedstawiająca zrealizowane i te planowane zadania wydawnicze

Mapa zawiera nie tylko aktualne szlaki turystyczne, lecz naniesionych zostało również wiele ciekawych obiektów przyrodniczych, geologicznych oraz historycznych, które niewątpliwie warto odwiedzić, m.in:Rezerwat Przyrody Stużyca – Użok – powstały w 1908 roku, natomiast na listę światowego dziedzictwa UNESCO został wpisany w roku 2007, z uwagi na występujące tutaj niezwykłe okazy, potężnych buków zwyczajnych, których wysokość dochodzi do 45 metrów, zaś wiek dochodzi nawet do 500 lat. Występują tutaj również kilkusetletnie jodły pospolite, osiągające 50 metrów wysokości.

Czarna Mlaka – krater, który powstał po upadku meteorytu pod szczytem Stinka i jest największym, pojedynczym okazem meteorytu w Europie – jego masę oceniono na 500 kg. Jego największy kawałek, ważący 279,8 kg, długo był uważany za największy kamienny meteoryt na świecie.

Czeremcha (1130 m n.p.m.) – Stary, wojskowy cmentarz żołnierzy z okresu I Wojny Światowej. Polegli oni w najważniejszych bitwach o Karpaty, które rozegrały się w styczniu i lutym 1915 roku. W nieludzkich warunkach i na skutek srogich mrozów zginęło wówczas 25 tysięcy żołnierzy. Z wierzchołka roztaczają się rozległe widoki na polskie Bieszczady – Tarnicę, Połoninę Bukowską, aż po Kińczyk Bukowski, jak również na ukraińskie, majestatyczne szczyty Pikuja i Ostrą Horę.

Bojkowskie i łemkowskie drewniane cerkwie – na mapie zostało zaznaczone siedem zabytkowych obiektów, tj.: bardzo cenna cerkiew w Użoku, w Kostrynie, w Suchym, a także w Husnym, Wyszce, Silu i Czernogolowie. Dokładniejsze opisy i zdjęcia świątyń znajdują się na drugiej stronie mapy.

Na odwrocie mapy zamieszczono opisy szlaków i ciekawych miejsc

Dla miłośników sportów zimowych, po raz pierwszy na mapie tego terenu, został zaznaczony obszar narciarski Wyszka – Kraszyn, który dwa lata temu został kompletnie zmodernizowany i aktualnie w sezonie zimowym trasy są w pełni zaśnieżane. Narciarze mają tu do dyspozycji 8 kilometrów tras zjazdowych, zaś do transportu służą trzy wyciągi krzesełkowe oraz dwa wyciągi orczykowe.

Na północ od przełęczy Użockiej, w obwodzie Lwowskim, znajduje się Nadsański Regionalny Park Krajobrazowy. Jednym z najcenniejszych zabytków tego regionu są ruiny kościoła z 1931 r. we wsi Sokoliki Górskie, położone w paśmie przygranicznym po stronie ukraińskiej. Pozostałości świątyni są cichym pomnikiem historii wysiedlenia mieszkańców doliny Sanu, w latach 1945 - 46, kiedy to swoje domy opuściło 7 tysięcy osób, w tym w roku 1938, aż 1500 mieszkańców Sokolików Górskich.

Na drugiej stronie mapy zamieszczono również opisy sześciu najciekawszych, jednodniowych tras, podając dokładnie odległości, czasy przejścia, a także propozycje noclegów oraz numery alarmowe Zakarpackiej Górskiej Służby Ratowniczej.

Mapa została wydana w trzech językach – polskim, czeskim i ukraińskim, zaś realizacja tego projektu była możliwa dzięki pomocy pracowników Nadsańskiego Parku Krajobrazowego oraz Użańskiego Parku Narodowego, a także dzięki wsparciu ukraińskiej fundacji „Karpackie ścieżki”, jak również ratowników z HPRZ Zakarpatja. Dystrybucją na terenie Polski, zajmuje się wydawnictwo Compass, natomiast w Czechach i na Ukrainie wydawnictwo Aurius i fundacja „Karpackie ścieżki”.

Mapę można zakupić TUTAJ

Kilkanaście fotografii wykonanych w czasie realizacji mapy:

Tekst & foto: Aleš Kučera
Tłumaczenie: K. Wujkowska

Comments
No comments have been made yet.

Add Comment
Name
Email (optional)
:: Comment ::
;):weirdo::unsure::s:roll::push::puke::oh::o:love::idea::huh::hmm::eek::amazed::\'(:P:O:D:@:):$8)
Bold Italic Underline Strikethrough Subscript Superscript Font color Font Family Font Size Left Align Center Align Right Align Teletype Horizontal Line Marquee Quote Flash Image Image E-mail link hyperlink List
Characters Left
CAPTCHA
Security Code (copy the security code from the image above)
Password (admins only)
Powered by Fusion News © 2006 - 2009, FusionNews.net.